All staff work together as a team to provide a quality education for under-fives.
Teams | Roles | Names |
Senior leadership | Headteacher | Sarah Porter |
Assistant Headteacher/ SENCO | Paolina Tempesta | |
Best Start in Life Strategic Lead Forest gate Children’s Centre | Farida Jasat | |
Children’s Centre | Best Start in life Senior Family Support worker and lead in farida’s absence | Ana France |
Best start in Life Senior Family Support Worker (responsibility for families and children with SEND ) | Josephine Brown | |
Best start in Life outreach worker | Farjana Hussain | |
BSIL early years practitioner | Nikki O’Rourke | |
BSiL Family Support Worker | Diana Malcolm | |
BSIL Family Support Worker | Laura Semmens | |
Parenting practitioner | Fatima Begum | |
Crèche Coordinator | Sangita Prasher | |
Administration | School Finance Officer | Agatha St Clair Boisson |
Best start in life administrator | Deeba Sabir | |
Senior Office Administrator | Kulvinder Raj | |
Administrator | Rofna Khatun | |
Team leaders (middle leadership team) | Den Teacher | Rabia Rahman |
Nest Teacher | Rabia Shaikh | |
Snug Lead | Anita Johnson (Senior EYE) | |
Inclusion Team Lead | Paolina Tempesta (SENCO) Nadia Bryaj (Senior EYE) |
|
Early education teams | Snug (2s) | Michelle Byrne (EYE) Samina Bibi (EYE) Rabia Fouzi (Apprentice EYE) Rofna Khatun (EYE) Shanecia Onwuka (Apprentice EYE) |
Den (3’s and 4’s) | Christina Muganyezi (Apprentice EYE) Manjurani Sutradhar (Senior EYE) Shafina Naseem (EYE) Sukchan Kaur (EYE) |
|
Nest (3’s and 4’s) | Shafa Begum (Senior HLTA) Annie Olowu (EYE) Ruhela Begum (EYE) Shanecia Onwuka (Apprentice EYE) |
|
Cover staff | Khaleda Begum (EYE) Anjum Sher (EYE) Lauryn Avis (Unqualified TA) Fatima Tohina (level 2) Fatema Reva (level 2) Sumaiyah Ahmed (level 2) |
|
Lunchtime Team (Also do cover work) |
Sangita Prasher (EYE) Aneesa Patel (EYE) Jahera Choudhury (EYE) Lina Villegas (Unqualified LMS) Mumtaz Chamadiya (Unqualified LMS) Majlinda Kukeli (Unqualified LMS) |
|
Extended day and Holiday club staff | Ruhela Begum (EYE) Ranvir Gill (EYE) |
|
Inclusion team | Nadia Bryaj (Senior EYE) Malika Dudhwala (Level 2 EYE) Rooksana Begum (EYE) Gurpreet Notrya (Apprentice EYE) Aneesa Patel (EYE) Fariha Manan (EYE) |
|
Specialist Staff | Louise Klarnett – Dance Artist Pascale Brondi – French teacher Nicholas O’Donnell Smith – Music therapist |
|
Site supervisors | Peter Chauncy Kamran Ashraf |
|
Cleaning Team | Shermaine McDonald Suzanne Chambers Abdulla-Al Mamun |
EYE – (Early Years Educator Level 3 qualification)